Биоскоп у Тополи 06.12.2019. године

16.00 и 18.00 часова: Залеђено краљевство 2 (синхронизовано 3D)

20.00 часова: Реална прича 

Цена карте: 250 динара 

Промоција зборника радова Тополски записи VIII

 

 

У понедељак, 25. новембра у 18.00 часова, одржана је промоција зборника радова Тополски записи VIII. 

Промоцији су присуствовали грађани Тополе.

Говорили су аутори радова: Проф.др Александар Срећковић, Милева Стевановић, Дејан Ђурић, Зоран Павлићевић, Радивоје Јевтић и Верица Петрић.

Радионица: "Музичка традиција Шумадије" - Модератор проф. др Димитрије О. Големовић

72379524 1446995825452752 3561806311169458176 n

Првог дана "56. Опленачке бербе", у Визиторском центру, одржана је радионица "Музичка традиција Шумадије" чији је аутор и модератор био проф. др Димитрије О. Големовић, уз учешће изворних група:

  • МПГ "Опленачке делије" (Винча, Шаторња, Светлић, Трнава),
  • МПГ "Сретењске зоре" (Раниловић),
  • МПГ "Горски цар"(Јарменовци),
  • ЖПГ "Расковник"(Крагујевац),
  • МПГ "Архаика"(Крагујевац),
  • Фрулаш Живојин Миљковић-Пашко(Крагујевац),
  • Вокални солиста Сузана Стојићевић (Рача) и Драган Јовановић који је солирао на дудуку (Јарменовци).

Професор је, кроз различите примере, како вокалног, тако и инструменталног извођења, указао на основне карактеристике традиционалног музичког наслеђа Шумадије.

 

Зборник радова Тополски записи VIII

     

    У понедељак, 25. новембра 2019. године, у 18.00 часова, Културни центар Топола организује промоцију зборника радова Тополски записи VIII у Визиторском центру у Тополи. 

         У оквиру овогодишњих записа налазе се радови следећих аутора:

           Проф. др Александар Б. Срећковић - Занатлије Тополе између два светска рата и њихово удружење

          Проф. др Александар Б. Срећковић - Допуна података о свештеницима, капеланима, ђаконима Карађорђеве цркве у Тополи

          Милован Маринковић - Родослов породице Маринковић из Тополе, Крћевца и села Тополе (засеок Ваганца), који славе Св. Климента

           Милева Стевановић - Знаменити људи из Божурње - Архимандрит Кирило (Живојин) Јовичић

           Зоран Р. Павлићевић - Деспотица Ирина - Проклета Јерина

            Светозар Башић, Радоје Обрадовић - Људи на раскршћу: Хроника Горње Јасенице

           др Јелена Јовановић - Последњи гуслари у Горњој Јасеници 

            Тамара Ђорђевић - Липовачка сликарска колонија

          Радивоје ЈевтићВреме за памћење - Био сам мировњак

          Дејан Ђурић -  Методолошке и критеријумске поставке именовања улица, заселака и тргова на подручју општине Топола

             Верица Новичић Петрић - Деца и млади на потезу

 

 

Сабор изворног народног стваралаштва 2019

Другог дана манифестације "Опленачка берба" се, традиционално, орагнизује и Сабор изворног народног стваралаштва на којем учествују најбоље играчке и певачке групе, као и вокални и инструментални солисти који су изабрани од стране селектора на фестивалима и саборима који се одржавају током целе године широм Србије. 

Овогодишњи Сабор био је 12. октобра 2019. године у Карађорђевом граду и окупио је око 300 извођача међу којима су фолклорне играчке и певачке групе као и врсни солисти: 

1. Мушка певачка група „Архаика“ – ЦЗНТК „Абрашевић“ - Крагујевац
песма: „Кад Гружани путем запевају“
      2.  Играчка група ЦЗНТК „Абрашевић“ - Крагујевац
      игре из Горње Груже: Јело Јелена, чачанче, крива крушка, рудничанка, пишти пиле, гружанка
3. КУД „Живорад Петровић Дудић“ – Јасеница (Неготин)
    игре: Вељково, Јелена, тодорка, циганчицa
инструментална пратња: две фруле
            4. Филип Богдановић, гајдаш – Лебане
                        песма: „Отвори ми бело ленче врата“
                        коло: Јабланички Чачак
            5. КУД „Пискавица“ – Пискавица (Бањалука)
                        женска певачка група „Пискавица“: „Жито жањем па га лепо слажем“
                        мушка певачка група „Подкозарје“, Приједор: „Жито жањем“
                        мушка певачка група „Тимар“, Јелићка: „И те твоје ножице“
                        Слободан Брдар, Приједор – тамбура трожица: „Када чујем пријатеље“
                        игра: плетено козарачко коло
            6. Рајко Даниловић и Здравко Даниловић, Нова Варош – дует извика
                        песма: „Ево мене, ево брата мога“
            7.Друштво „Градац“ - Ваљево
                        игре из Ваљевске Колубаре
         
            8. Женска певачка група високе туристичке школе - Академско друштво „Нови Београд“, Нови Београд
                        песма: „Далеко смо, Миле, за горама“      
           9. Изворна фолклорна група „Валакоње“, Валакоње – Бољевац
                        игре: минцта, унгурјана, сојанца, пишор ал маре, жукац, фјећилор, прорупта
                        инструментална пратња: виолина, два дудука и бубањ
          
         10. КУД „Врањак“ - Врањак (Модрича)
                                   Славко Јевтић пева и свира на шаргији: „Препелице шареније крила“
                                    фолклорна секција: изворне игре са Требаве – Миличино коло, ђачко коло, козји папак, „небеско“,                                    зајам, уз пратњу шаргије
           11. Омладински фолклорни ансамбл Словачког културног центра „Павел Јозеф Шафарик“ – Нови Сад
                                    игре: обичај испраћања регрута у војску
                                  инструментална пратња: народни оркестар СКЦ "Павел Јозеф Шафарик"
             12. Женска певачка група „Црнућанка“ – Горњи Милановац
                                    песма: „Очи моје граорасте боје“
             13. Ансамбл „Вила“ Српског културно-уметничког друштва „Железничар“ – Нови Сад
                                    певачка група – „Шкрипи ђерам“
                                    играчка група – велико коло, старо коло, паорско коло, мало коло, мађарац
                                   инструментална пратња: Народни оркестар "Вила"
             14. Трубачки оркестар Мирослава Ђунисијевића – Ариље
                                   Саборско заједничко коло

                            

9. Сусрети младих певачких група

72668971 1447768045375530 8473008153225592832 n

На деветим Сусретима младих певачких група у оквиру манифестације "Опленачка берба", 13.октобра 2019. године учестовале су следеће групе:

  1. Дечја певачка група КУД-а "Опленац"-руководилац Маја Стањевић Петровић
  2. Женска певачка група "Берегиње" из Бечеја - руководилац Мартина Вукобрат, етномузиколог
  3. др Наталија Сербина, певач, етномузиколог и вокални педагог (Украјина)
  4. Мушка певачка група КУД-а "Бранко Радичевић" из Бешке
  5. На овогодишњим Сусретима наступиле су и Маја Стањевић Петровић и Љубица Поповић,некадашње чланицЖенске певачке групе КУД-а "Опленац", уз подршку етномузиколога и дописног члана САНУ, др Јелене Јовановић која је већ поменутом групом руководила више од 12 година.       Селектор - др Јелена Јовановић

Након концерта, у Визиторском центру је одржана радионица под називом "Како данас предајемо традиционалну песму?", приликом чега су руководиоци група, које су учествовале на Сусретима, поделили своја искуства у томе какав је њихов педагошки приступ у раду са певачким групама.

Др Наталија Сербина се, такође, обратила присутнима и указала на проблеме који данас постоје, а који се тичу начина очувања и даљег преношења традиционалне песме.

Модератор и аутор радионице - др Јелена Јовановић, етномузиколог, дописни члан САНУ.

Поткатегорије