Сабор изворног народног стваралаштва 2019

Другог дана манифестације "Опленачка берба" се, традиционално, орагнизује и Сабор изворног народног стваралаштва на којем учествују најбоље играчке и певачке групе, као и вокални и инструментални солисти који су изабрани од стране селектора на фестивалима и саборима који се одржавају током целе године широм Србије. 

Овогодишњи Сабор био је 12. октобра 2019. године у Карађорђевом граду и окупио је око 300 извођача међу којима су фолклорне играчке и певачке групе као и врсни солисти: 

1. Мушка певачка група „Архаика“ – ЦЗНТК „Абрашевић“ - Крагујевац
песма: „Кад Гружани путем запевају“
      2.  Играчка група ЦЗНТК „Абрашевић“ - Крагујевац
      игре из Горње Груже: Јело Јелена, чачанче, крива крушка, рудничанка, пишти пиле, гружанка
3. КУД „Живорад Петровић Дудић“ – Јасеница (Неготин)
    игре: Вељково, Јелена, тодорка, циганчицa
инструментална пратња: две фруле
            4. Филип Богдановић, гајдаш – Лебане
                        песма: „Отвори ми бело ленче врата“
                        коло: Јабланички Чачак
            5. КУД „Пискавица“ – Пискавица (Бањалука)
                        женска певачка група „Пискавица“: „Жито жањем па га лепо слажем“
                        мушка певачка група „Подкозарје“, Приједор: „Жито жањем“
                        мушка певачка група „Тимар“, Јелићка: „И те твоје ножице“
                        Слободан Брдар, Приједор – тамбура трожица: „Када чујем пријатеље“
                        игра: плетено козарачко коло
            6. Рајко Даниловић и Здравко Даниловић, Нова Варош – дует извика
                        песма: „Ево мене, ево брата мога“
            7.Друштво „Градац“ - Ваљево
                        игре из Ваљевске Колубаре
            8. Огњен Андрић, гуслар - Крагујевац
                        песма: „Карађорђе, вожд српски“
            9. Женска певачка група високе туристичке школе - Академско друштво „Нови Београд“, Нови Београд
                        песма: „Далеко смо, Миле, за горама“      
            10. Изворна фолклорна група „Валакоње“, Валакоње – Бољевац
                        игре: минцта, унгурјана, сојанца, пишор ал маре, жукац, фјећилор, прорупта
                        инструментална пратња: виолина, два дудука и бубањ
           11. Урош Милановић, Бољевац – инструментални солиста на дудуку
                                 коло: Бањско гајде
         12. КУД „Врањак“ - Врањак (Модрича)
                                   Славко Јевтић пева и свира на шаргији: „Препелице шареније крила“
                                    фолклорна секција: изворне игре са Требаве – Миличино коло, ђачко коло, козји папак, „небеско“,                                    зајам, уз пратњу шаргије
           13. Омладински фолклорни ансамбл Словачког културног центра „Павел Јозеф Шафарик“ – Нови Сад
                                    игре: обичај испраћања регрута у војску
                                  инструментална пратња: народни оркестар СКЦ "Павел Јозеф Шафарик"
             14. Женска певачка група „Црнућанка“ – Горњи Милановац
                                    песма: „Очи моје граорасте боје“
             15. Ансамбл „Вила“ Српског културно-уметничког друштва „Железничар“ – Нови Сад
                                    певачка група – „Шкрипи ђерам“
                                    играчка група – велико коло, старо коло, паорско коло, мало коло, мађарац
                                   инструментална пратња: Народни оркестар "Вила"
             16. Трубачки оркестар Мирослава Ђунисијевића – Ариље
                                   Саборско заједничко коло

                            

56. Опленачка берба

Тродневна манифестација, Опленачка берба, која се традиционално одржава  другог викенда у октобру, ове године ће трајати у периоду од 11-13 октобра 2019. године. 

Петак, 11. октобар -  18.00 часова (Визиторски центар) : Радионица "Музичка традиција Шумадије" -  модератор др Димитрије Големовић, редовни професор на Факултету музичке уметности у Београду на катедри за етномузикологију.

Субота, 12. октобар - 14.30 часова - свечани дефиле учесника Сабора изворног народног стваралаштва, од Опленца до Карађорђевог града улицама Тополе.

15.00 часова - свечано отварање Сабора уз поздравну реч председника СО Топола и народног посланика, Драгана Јовановића - трубачки оркестар  Мирослава Ђунисијевића, Ариље - химна Сабора "Обраше се виногради", након чега следи програм овогодишњег Сабора изворног народног стваралаштва.

 

Недеља, 13. октобар - 11.45 часова - Девети Сусрети младих певачких група - модератор др Јелена Јовановић, етномузиколог, дописни члан САНУ (Вински трг)

Учесници: 

Дуо "Дукач" (Украјина)

КУД "Ђидо", Стари Бечеј - Женска певачка група "Берегиње"

КУД "Бранко Радичевић", Бешка - Мушка певачка група

КУД "Опленац", Топола- Женска певачка група

Дует - Маја Стањевић Петровић и Љубица Поповић, КУД "Опленац", Топола

13.30 часова - Радионица/трибина "Како данас предајемо традиционалну песму" - модератор др Јелена Јовановић, етномузиколог, дописни члан САНУ.

Гост - др Наталија Сербина, етномузиколог, певач и вокални педагог (Украјина)

(Визиторски центар)

Фестивал дуодраме 2019

Завршен шести Фестивал дуодраме

У петак, 6. септембра 2019. године, свечано је завршен шести Фестивал дуодраме. Додељене су награде за најбољу представу, најбољу глумицу, најбољег глумца, специјална награда и најбоља представа према оцени публике. 

Награде је уручио председник општине Топола, Драган Живановић. Након тога, у част награђених, изведена је ревијална представа "Лажи ме", глумци Александар Дунић и Сандра Бугарски.

РОК КОНЦЕРТ 2019

Одлуке жирија шестог Фестивала дуодраме

Жири 6. Фестивала дуодраме, Топола 2019, који је радио у саставу Маша Михаиловић, члан, Жељко Јовановић, члан и Небојша Брадић, председник, на седници одржаној 5. септембра, једногласно је донео следеће одлуке:

Да се Специјална награда додели Анети и Ивану Томашевићу за племенито партнерство у представи „Искушење““, по тексту Драгана Маринковића - Француза у режија Ивана Томашевића у продукцији Шабачког позоришта и Сцене „Маска“.

Да се Награда за најбољу женску улогу додели Александри Јанковић за улогу Еби Прескот у представи „Судњи дан“ , по тексту Нила Лабјута у режији Јане Маричић у продукцији Југословенског драмског позоришта .

Да се Награда за најбољу мушку улогу додели Милану Марићу за улогу Бена Харкорта у представи „Судњи дан“ , по тексту Нила Лабјута у режији Јане Маричић у продукцији Југословенског драмског позоришта.
Да се награда за најбољу дуодраму додели представи „Судњи дан“ по тексту Нила Лабјута у режији Јане Маричић у продукцији 
Југословенског драмског позоришта.

Најбоља представа, према оцени публике, је "Искушење"по тексту Драгана Маринковића - Француза у режија Ивана Томашевића у продукцији Шабачког позоришта и Сцене „Маска“.

Поткатегорије