Селекторка и жири 8. фестивала дуодраме у Тополи 2021.

Јелена Мијовић, селекторка Фестивала

jelena-mijovic.jpg

Рођена 21. марта 1971. године у Београду. Дипломирала драматургију на Факултету драмских уметности у Београду.
Радила на телевизији, писала сценарија за многобројне емисије из културе, дечје ТВ серијале…
О 1996. до 2004. предавала драматургију на Катедри за драматургију и била консултант за ТВ сценарио на Катедри за тв режију Академије уметности.
Као драматуршкиња радила на представама у Битеф театру, Југословенском драмском позоришту, Атељеу 212 (Београд), МНТ-у (Скопље), СНГ-у (Лјубљана), Градском позоришту Истанбул (Истанбул), СНГ-у (Марибор)...
Сарадник на сценарију за филм Балкан није мртав, редитеља Александра Поповског.
Изведени позоришни комади:
10,9,8... Народно позориште Суботица, 2001, режија Ненад Гвозденовић; СУДБИНА И КОМЕНТАРИ, драматизација романа Радослава Петковића, Народно позориште у Београду, 2002, режија Алиса Стојановић; СЕКС ЗА ПОЧЕТНИКЕ, драматизација књиге Јасминке Петровић, Мало позориште Душко Радовић, Београд, 2003, режија Алиса Стојановић; НА СЛОВО НА СЛОВО, адаптација истоимене ТВ серије Душка Радовића, Позориште Бошко Буха, Београд, 2004, режија Алиса Стојановић; ПЛАНЕТА СПЕЦИЈАЛИТЕТА, Мало позориште Душко Радовић, Београд, 2007, режија Алиса Стојановић; ПРИЧА ИЗ ВИЛИНСКЕ ШУМЕ, Позориштанце Пуж, Београд, 2008, режија Ана Здравковић; БЛИ, Позориште Атеље 212, Београд, 2009, режија Никола Завишић; ГДЕ ЈЕ ЗАПАД? (WО ИСТ ДЕР WЕСТЕН?), Фолкстеатар, Фестивал „Го Wест“, Беч, 2010, режија Кристина Хомел; МЕТАМОРФОЗЕ (по Овидију, са Александром Поповским), Југословенско драмско позориште, Београд, 2010, режија Александар Поповски; ПИНОКИО, Градско позориште Подгорица, 2013, режија Снежана Тришић; 12 ГНЕВНИХ ЖЕНА, НП Ниш 2014, режија Иван Вуковић; РУЖА, УВЕЛА (по мотивима приповедака Боре Станковића), Позорише „Бора Станковић“, Врање, 2016, режија Милан Нешковић, ХРОНИКА ПАЛАНАЧКОГ ГРОБЉА (драматизација Кронике паланачког гробља Исидоре Секулић), Крушевачко позориште, 2019, режија Иван Вуковић.
Драматуршкиња Позоришта Атељеа 212 од 1999. године.

Жири Фестивала

Небојша Брадић, председник жирија

bradic-2.jpg

Небојша Брадић је дипломирао је позоришну и радио режију на Факултету драмских уметности у Београду. Последипломске студије похадјао је на Филолошком факултету у Београду.

Од 1981. до 1996. радио је као редитељ, уметнички директор и управник Крушевачког позоришта. У сезони 1996/97. године био је управник позоришта "Атеље 212". Од 1997. до 1999. управник је Народног позоришта у Београду. Управник је и уметнички директор Београдског драмског позоришта од децембра 2000. године до 2008. Био је министар културе и информисања у Влади Републике Србије. од 2008. до 2011. године. Од 2011. до 2014. био је уметнички директор Књажевско - српског театра. Од 2015. је главни и одговорни уредник Културно-уметничког програма РТС. Од 2005.-2013. је предавао Глуму, Креативно читање и Продукцију на Академији лепих уметности у Београду. Уредник је едиције Арс сцена (Цлио).

Режирао је више од 90 позоришних представа у српским, хрватским, словеначким, босанским и грчким театрима са посебним акцентом на домаћу драму и драматизацију. Режирао је опере, мјузикле и балете (“Норма“, „Вертер“, „Кармен“, „Јадници“, „Ребека“, „Буђење пролећа“, „Проклета авлија“...). Написао је и режирао бројне радио драмске емисија. Оснивач је Београдског фестивала игре, Дунавфеста и Антикафеста. Радио је сценографије за драме, опере и балете.

Добитник је најзначајнијих домаћих позоришних награда. Први је добитник награде „Никола-Пеца Петровић“ за најбољег југословенског позоришног менаџера. На Позоришним сусретима „Јоаким Вујић“ добио је девет награда за режију. Добитник је Стеријиних награда за савремену сценску адаптацију, драматизацију и режију (“Дервиш и смрт”,”Проклета авлија” и “Златно руно”). Добитник је награда за текст и режију на интернационалним позоришним фестивалима у Србији и Босни и Херцеговини. Добитник је награде за режију “Златни витез” на фестивалу у Москви.
Учесник је научних скупова САНУ, Матице Српске, Института за књижевност и Стеријиног позорја посвећених делима Селимовића, Андрића, Нушића и Пекића. У дневној штампи и периодици објављује текстове из области културне политике, теорије и историје позоришта. Објавио је књиге драма: „Проклета авлија“, „Дервиш и смрт“, Мој брат” и “Ноћ у кафани Титаник””.

Маша Михаиловић, уметнички секретар позоришта Атеље 212

53940_dd175502-900x500.jpg

Атеље 212 – 2014.година и даље оперативни директор

Београдско драмско позориште (1997.год  - 2008г. – продуцент, директор маркетинга, извршни продуцент, оперативни директор, од 2008.- 2014. године  директор )

ОСМИСЛИЛА И РЕАЛИЗОВАЛА следеће пројекте који унапређују рад позоришта:

  • Изложба радова студената Факултета примењених уметности, Универзитет уметности у Београду, „БДП КАО СИМБОЛ БЕОГРАДА“
  • Изложба „ТЕРРАТОРИЈА- УМЕТНОСТ ДАВАЊА“
  • „Ноћ књиге“ у сарадњи са издавачком кућом Лагуна
  • Манифестација „Дани књиге у БДП-у“
  • Фестивал квалитета Србије – извршна продукција
  • „Конкурс Београдског драмског позоришта за драмски првенац“
  • Децембар месец хуманости Београдско драмско позориште
  • Пројекат едукације и информисања позоришне публике „ПОЗОРИШНИ БОНТОН“уз изложбу радова у сарадњи са студентима Факултета примењених уметности, Универзитета уметности у Београду, „ПОЗОРИШНИ БОНТОН“
  • Публикација „ПОЗОРИШНИ БОНТОН“
  • Акција „Отворена врата Београдског драмског позоришта“
  • Акције „Јавни час шминкања“ и „Мала школа шминкања“
  • Позоришни маратон Београдског драмског позоришта

Дунав фест – извршни продуцент  (2011 г. и 2012г.)

Београдски фестивал игре (2003 г.-2008 г.) – продуцент

Belgrade Fashion Week  (2002 г. – 2006 г.) – продукција, финанијски директор,техничка реализација

Југословенско драмско позориште ( 1995 г.-1997 г.) - продукција

  • Образовање

Основна школа “Бранко Параћ”, Београд

  • • XII  Београдска гимназија, Београд
  • Факулктет: Универзитет уметности, Факултет драмских уметности у Београду- дипломирала на одсеку за Позоришну и радио продукцију
  • Универзитет уметности, Факултет драмских уметности у Београду - Академске специјалистичке студије Реклама и Медији 2009/2010
  • Од 2013.године уписане Уметничке докторске студије на Факултету драмских уметности , за сада успешно завршила два семестра

Језици

  • Енглески – одлично познавање
  • Руски– добро познавање

Александар Милосављевић, позоришни критичар и театролог

Aleksandar_Milosavljević.jpg

Александар Милосављевић, позоришни критичар и театролог, студирао психологију, књижевност, менаџмент у медијима. Био је управник, директор Драме, уметнички директор и уредник издања Српског народног позоришта, радио као уредник у Музеју позоришне уметности Србије и Народном позоришту Nepszinhaz Суботица, био селектор Стеријиног позорја, Југословенског позоришног фестивала, Ужице, Фестивала професионалних позоришта Србије „Јоаким Вујић“, Дана комедије, Дана Зорана Радмиловића, селектор и уметнички директор позоришног програма Белефа, Фестивала медитеранског позоришта „Пургаторије“, МЕСС-а, те члан жирија позоришних фестивала БИТЕФ, МЕСС, Стеријино позорје, Борштникова сречања, Бијенале црногорског театра, Фестивал позоришта за ђецу, Котор, Сусрети професионалних позоришта Војводине..., жирија за избор најбољег послератног драмског текста на српском језику, жирија за доделу награда „Добричин прстен”, „Раша Плаовић”, „Бојан Ступица”, „Зоран Радмиловић”, „Бранислав Нушић“, „Жанка Стокић“…

Критике пише за Трећи програм Радио Београда, а писао је за „Политику“, „Време“, „Вечерње новости“... Добитник је награде „Златно перо“ Новинске агенције ТАЊУГ за најбољу позоришну критику о представама Битефа, три Стеријине награде за позоришну критику и награде часописа „Венац” за есеј.

Био је председник Удружења позоришних критичара и театролога Србије, председник је Уметничког савета Стеријиног позорја, члан Савета фестивала Нови тврђава театар, координатор међуфестивалске сарадње Асоцијације регионалних позоришних фестивала, Уметничког савета Позоришта „Бора Станковић“.

Уређивао је позоришне новине „Лудус”, часописе „Сцена” и „Театрон”, приредио Ревију UNESCO посвећену позоришту у Југославији, коаутор је јединице о југословенском савременом театру у Великој светској театарској енциклопедији...

Аутор је књига Позоришни Дирер и други записи, Форум за нови плес, Јасна Ђуричић, Љубослав Мајера, позоришног дела монографије Драган Николић, господин мангуп, а коаутор или приређивач низа књига, монографија и зборника.

Као драматург сарађивао је с Љубишом Ристићем, Небојшом Брадићем, Коканом Младеновићем, Сашом Миленковским, Лороном Мандоном, Рахимом Бурханом, Љубославом Мајером, Радославом Миленковићем, Борисом Исаковићем...

Контакт информације

Адреса: Булевар вожда Карађорђа бб
34310 Топола, Србија

Друштвене мреже

Facebook
Instagram
Youtube

Search